Herní počítač nebo notebook?

V této době, kdy je dovolené být prakticky jen doma, se můžeme zabavit hraním her, ale na to je potřeba mít tu správnou výbavu. Ne každý si umí poradit, a proto vznikl tento článek.
Nutné je vždy zvážit jaké hry budete chtít hrát, jaké mají požadavky na náročnost na grafiku a podle toho se odvíjí i cena počítačů a notebooků.

Co čekat u herního počítače?

U stolního počítače je jasné, že bude umístěn většinou na jednom místě a těžko se s ním budete přesouvat. Díky tomu, že počítač má jednotlivé komponenty poměrně dobře dostupné, dají se velmi snadno a rychle vyměnit za nové, lepší a všeobecně výkonnější.
Pokud tedy váš počítač nestačí s grafikou či pamětí, stačí jen koupit novější grafickou kartu nebo rozšířit paměť. Stejně snadno vyměníte za větší a rychlejší SSD (pokud uvažujete o klasickém HDD, tak jedině jako o sekundárním úložišti o velké kapacitě).

Obrázek5

Potíže s přesunem do postele, na dovolenou nebo kvůli okupování většího prostoru na vašem stole i pod ním, vyvažuje možnost rychlé výměny komponentů, nižší cenová relace a mnohem delší životnost. Navíc herní počítač se méně přehřívá a také je podstatně méně hlučný. V důsledku toho je důležité hlídat výkon a funkci chlazení, jehož výměna není nijak náročná.
Počítače se musí čistit a pro údržbu je počítač pohodlnější než notebook. Po měsících používání se dovnitř zanese spousta prachu.
K hernímu PC patří i vhodný herní monitor, myš, reproduktory, nebo sluchátka. Ne každý monitor má zabudované reproduktory. Pro hraní her budete potřebovat dostatek paměti RAM (jděte minimálně do 32 GB, ale i víš). Dále si pořiďte pevný disk, který má víc jak 1 TB pro ukládání velkých datových souborů.
K hraní her je velmi často zapotřebí mít internet, takže by neměla chybět dostatečně rychlá síťová karta či wi-fi karta. Dnes existují portály, kde si lze hry koupit a stáhnout rovnou do PC. Ale může se stát, že se rozhodnete čas od času koupit hru na CD/DVD a k tomu potřebujete mechaniku, resp. rovnou vypalovací mechaniku.

Má smysl koupit herní notebook?

Herní notebook má hlavní výhodu v možnosti přemístit se sním, kam chcete. Můžete s ním odjet vlakem, mít ho v letadle, dívat se filmy nebo emaily v posteli. Je lehký a poměrně malý. Notebooky mívají nižší spotřebu a vydrží i několik hodin bez připojení k elektrické síti. Oproti hernímu PC využívá většinou Wi-Fi i samozřejmě síťovou kartu. Ale tady jeho výhody končí.

Obrázek6

Do nevýhod se řadí přehřívání, to se dá částečně řešit chladícími deskami, ale i tak při hraní her bude docházet k většímu zahřívání komponent notebooku. Platí, že čím více horka, tím větší vliv na výkon a výdrž baterie.
I čistění je náročnější, nelze zde jen tak vyměnit komponenty, výkonnost je značně horší a notebooky adekvátního výkonu jsou mnohem dražší než PC. K hernímu notebooku si stejně budete muset pořídit herní myš, klávesnici a stejně tak si většinou pořídíte i větší monitor.
Ideální by bylo pořídit obě zařízení, a tím pádem si budete moci vybrat, kdy a kde budete, pracovat. Navíc, kdyby se pokazil jeden můžete pokračovat na druhém.