Mytí nádobí není nic, co by nás nějak zvlášť bavilo. Tím méně, když se podíváme na složení prostředků na mytí nádobí. Je zvláštní, že kdysi na Jaru bývalo napsáno: „…po umytí opláchněte čistou pitnou vodou“. Dnes se tam začalo psát: „způsobuje vážné podráždění očí. Škodlivý pro vodní organismy, s dlouhodobými účinky“. Všimli jste si?
Nemusíme kupovat běžné prostředky, ale můžeme zkusit ekologické. Každý ekologicky šetrný prostředek musí splňovat tvrdší požadavky, než ten obyčejný. „Nesmí obsahovat chemické látky, které jsou považovány za rakovinotvorné, mohly by ovlivnit plodnost nebo poškodit nenarozené nebo kojené dítě“.
Ekologické prostředky pro naši domácnost šetří naše ruce, plíce a samozřejmě nezatěžují přírodu. Na trhu jich zatím není mnoho, ale sehnat se dají. Některé jsou vyrobeny i u nás. Nabízí je některé obchody se zdravou výživou, obchody na internetu a některé drogerie. Musíme však počítat s jejich vyšší cenou.
Pokud jsme si ještě nezvykli kontrolovat etikety výrobků kvůli jeho obsahu, měli bychom se to naučit. Zároveň bychom si mohli zkontrolovat podle stránek na internetu, jaké prostředky používáme a co nám jejich používáním může hrozit. Ať se to týká úklidu domácnosti nebo kosmetiky. Někteří lidé kupují ekologické prostředky z přesvědčení, někteří musí kvůli zdravotním problémům. Ve výrobcích se mohou vyskytovat ropné produkty, fosfáty, optické zjasňovače, syntetické vonné látky, konzervanty a barviva, které mohou u citlivějších lidí způsobovat alergické reakce, ekzémy a různé vyrážky.
Pořízením myčky na nádobí se častému mytí nádobí vyhneme. , ale přesto jsou věci v domácnosti, které do myčky dát nelze a nezbývá nám nic jiného, než je umýt ručně. Proto zbývající nádobí raději umyjeme v ekologickém prostředku.