Do jaké míry se necháme ovládat technikou?

Dnešní svět stojí na tom, že denně potřebujeme k životu žárovky, telefony, WI-fi připojení, ovladače, elektřinu, televize a roboty. Nedokážeme si představit, že bychom ráno vstali a jedna z výše zmíněných věcí by nefungovala. Je správné, že se tak moc spoléháme na funkčnost umělé inteligence? Kde všude si to bez techniky již nedovedeme představit?


Zdravotnictví

Pokud dnes přijdeme k doktorovi, změří nám tlak nejmodernějším tlakoměrem, zváží nás na digitální váze, změří nám počet dioptrií na jiném optometrickém přístroji. Naše zdravotnictví je od základního ošetření přes ty nejsložitější neurochirurgické zákroky, postaveno na vývoji biomedicínského inženýrství a na přístrojích, které denně zachraňují stovky tisíc životů. V tomto případě je skvělé, že se věda posouvá a můžeme zachraňovat více lidí než dříve.


Potravinářství

Moderní chemie dokáže zázraky. Dokáže pomocí různých nových konzervantů prodloužit trvanlivost masa, mléčných výrobků nebo nápojů. Musíme si uvědomit, že naše tělo nejsou připravena na každodenní příval několika různých enzymů a látek, které mají prodloužit dobu spotřeby potravin. Zde nám technika život z části usnadňuje, avšak na druhou stranu nevíme, jak moc může naše zdraví ovlivnit. To se dozvíme zhruba nejdříve za dvacet let.


Běžný život a technika v něm

I v každodenních situacích jsme se odkázali na techniku. Spousta z nás by ráno bez svého elektrického zubního kartáčku nevystrčila paty z domu. Další by si bez kávovaru ráno nemohli udělat oblíbené frappuccino.  Dotáhli jsme to tak daleko, že si přes internet můžeme objednat jídlo, které nám následně služba doveze domu. Žaluzie a okna můžeme otevírat a zavírat pomocí ovladačů. Zkrátka jsme si navykli na neuvěřitelný komfort, který není zdravý a ani prospěšný. Je pouze na nás, jak moc si svůj život ještě ulehčíme a necháme se ovládat technikou.

Nezařazené