Ke splnění našich cílů vede někdy cesta krátká, někdy dlouhá, trnitá a klikatá, navíc opředena mnohými nesnázemi, překážkami a obtížemi. Základem všeho vašeho plánování, ať dlouhodobého nebo krátkodobého, je stanovit si cíl, kterého chcete dosáhnout, k tomu ovšem nemusí vždy vést opravdové bohatství znázorňované penězi, i když bez jejich účasti zřejmě nebude možné vysněného dosáhnout.
Za peníze musíte být odpovědní, mít o nich přehled, tady jaké máte výdaje, které z toho jsou nutné a které ne, jaké jsou v poměru k nim vaše příjmy, prostě se staňte jejich pány. Ideální variantou je udělat si měsíční statistiku, pokud budete pravidelně zaznamenávat odchozí a příchozí stavy, nebude to nic obtížného, ani nijak zvlášť časově náročného. Náhled na aktuální stav peněz tak budete mít během několika málo minut. Pro ty, kteří patří do skupiny těch méně zodpovědných, nepořádných a bránící se jakémukoliv papírování, to ovšem problém být může. Ti by se měli zamyslet a dát si jako předsevzetí pravidelnou péči o své finance.
Pokud pracujete na hlavní pracovní poměr, máte uzavřenou smlouvu, nejlépe na dobu neurčitou, máte tak zajištěný pravidelný měsíční příjem, v tomto případě se doporučuje dávat bokem alespoň deset procent z vydělané částky. Pokud máte ještě jiný zdroj příjmů, tzv. vedlejší, nechávejte si ho na tzv. horší časy pokud možno celý nebo alespoň většinu z něj.
Peníze nikdy nenechávejte ležet jen tak ladem, i ty, které si dáváte stranou, mohou vydělávat, zvažte výhodné uložení nebo investování. Určitě nebude problém najít vhodný prostředek pro jejich zhodnocení.
Aby vás peníze tzv. nezkazily, je dobré umět i rozdávat, tak vám dopřejí i jiný citový zážitek než je pocit bohatství a samozřejmě také pocit z toho, že jste někomu udělali radost nebo mu pomohli ve svízelné životní situaci.