Kdybychom pominuli spoje, pak vlastně těsnost zajišťují elastické elementy, které bývají nejčastěji gumové nebo fíbrové. Je více než jasné, že je cílem zajistit nepropustnost, která je rozhodně třeba. Pokud patříte mezi kutily, pak je pro vás k dispozici hned několik způsobů, jak šroubový spoj utěsnit.
Možná byste se divili, ale velká spousta diskuzí, které můžete na internetu najít, napovídá, že ne každý je v utěsňování zběhlý. Většina lidí s ním nemá vůbec dobré zkušenosti.
Nejvíce používané spoje jsou ty, které mají gumové těsnění. Jedná se navíc o ten nejjednodušší spoj vůbec. Používá se zde totiž kroužek, který přilne, a to na rovné plochy obou částí. Je ale třeba, aby konce šroubů něčemu takovému byly uzpůsobeny. Jakmile bude těsnění dostatečné, provede se zmáčknutí těsnění a tím se vytvoří potřebný vodotěsný spoj.
Další možností upevnění jsou příruby, které bývají nejčastěji z mosaze nebo nerezu. Jedná se o tzv. příruby. Právě mezi přírubami bychom mohli najít nátrubky, mufny, fitinky a mnoho dalších. Mufna ppr Chlorito patří také mezi oblíbený spoj. Ostatně se také není čemu divit, jelikož je naprosto skvělá. Příruby mají nejčastěji hladký nebo vroubkovaný povrch. Pokud je povrch hladký, pak je třeba jej zdrsnit.
Jestliže je něco, co se také používá, pak je to teflonová páska. Tu zná snad každý laik. Někteří její použití nemají rádi a jiní by bez ní nedali ani ránu. Je zde ale potřeba správné množství pásky, protože u všech spojů to rozhodně nebude stejné množství.
Na utěsnění jsou nejnáročnější nesourodé spoje. Kombinují se zde fitinky, dva různé materiály, a dokonce i různé typy závitů. Poté je třeba experimentovat, jelikož vám nikdo neřekne, kolikrát stačí páskou spoj obmotat, i když by to někdy vůbec nebylo na škodu. Největší výhodou pásky je její cena. Desetimetrové balení vás totiž vyjde na 15 korun. Nic levnějšího už prostě neseženete.