Povinnost vylepovat dálniční známku na přední sklo vozidla do konstrukční hmotnosti 3500 kg se vztahuje na každého, kdo využije placeného dálničního úseku. Řidiči si mohou zvolit jednu ze tří možností, není tedy povinnost zakoupit pouze celoroční kupón a ti, kteří využívají placená místa pouze sporadicky, ušetří např. na desetidenních známkách.
Legislativa však počítá s tím, že již v roce 2021 se přejde na elektronickou formu úhrady, která bude vztažena k registrační značce vozidla, a odpadne zbytečně nákladný systém tisku štítků, prodeje v síti pošt a čerpacích stanic a také kontroly vozidel kamerovými systémy a dalekohledy.
Pozor na konec platnosti a na vylepenou starou známku
V souvislosti se stávajícím společenským systémem a hektickým způsobem života si možná někteří z vás vybaví dobu socialismu, kdy se vystavěla první dálnice z Prahy do Bratislavy, a žádné mýtné neexistovalo, natož dálniční kupóny. Řidiči tak nebyli vystavováni zbytečnému stresu, nebyli zkrátka přetíženi tolika povinnostmi. Na veřejnosti se také často zvedá vlna kritiky, protože lidé dnes častěji chybují, jsou velmi stresováni a stoupá i počet dopravních nehod zaviněných nepozorností a únavou.
Jednou z povinností provozovatelů vozidel je totiž nejen vylepit platnou známku, ale také sledovat konec její platnosti. Opomenutí tohoto faktu se přísně pokutuje a výše pokuty může dosáhnout až 5 tisíc korun a ve správním řízení dokonce až sto tisíc korun.
Jestliže tedy kontrolní orgán zjistí, že máte na čelním skle neplatný kupón, pokutě se nevyhnete. Stačí jediný den navíc, a když ji včas nestrhnete a budete přistiženi, zaplatíte do státní pokladny zbytečné peníze. Týká se to jak celoroční známky, tak i té desetidenní a měsíční.
Kontroly se provádí buď dalekohledem, nebo kamerovým systémem, spolu s tím se kontroluje i zapnutý bezpečnostní pás a používání mobilního telefonu.