Jedno staré, a tak trochu sarkastické české úsloví říká, že se sportem dopracujeme k trvalé invaliditě. Možná na tom něco bude. Lidé mnohdy přeceňují svoje síly a pak si zadělávají na různé nepříjemné potíže. Zvláště lidé, kteří už trpí nějakým neduhem, a přesto chtějí dokázat, že na to ještě mají. Ne vždy se ale vyplatí zatnout zuby.
§ Každý lékař Vám potvrdí, že přes bolest se nemá chodit.
§ Tělo prostě signalizuje, že je něco špatně.
Jak to ale udělat, když máme například potíže s klouby a nechceme zůstat nečinně sedět před televizí? Ono je to totiž s tím pohybem a bolavými klouby trochu zapeklité. Pokud budeme mít pohyb celý život, tak můžeme kloubní potíže z našeho života zcela vyškrtnout. Pohyb totiž pomáhá k výživě a regeneraci kostí i měkkých tkání a oddaluje potíže s artrózou.
Pohyb je nutný
Jaký sport ale vybrat, pokud už potíže máme? Jestliže se jedná o opravdu pokročilejší kloubní problémy, bude nejvhodnější aqua aerobic. Jedná se o svižné cvičení ve vodě, které může dopomoci i k redukci váhy. Tím, že stojíte ve vodě, jsou otřesy těla natolik zmírněny, že se klouby vůbec nezatěžují. Krom toho má toto „vodní cvičení“ i pozitivní vliv na páteř a kardiovaskulární systém. Pokud Vaše problémy nejsou až tak velké, doporučuje se jízda na kole.
§ Jestliže se necítíte na to, abyste vyjeli rovnou do ulic, tak si nejprve zatrénujte na rotopedu.
§ Až získáte ztracenou fyzičku, můžete hodit batoh na záda a vyrazit do terénu.
Pokud by Vás na kole bolela záda, nechte si seřídit kolo u odborníka. S největší pravděpodobností máte špatně nastavené sedlo. Naprosto nejpřirozenějším druhem sportu je chůze. Takzvaný nordic walking je i pro střední artrózu velice vhodný. Dokonce při chůzi s hůlkami spálíte o padesát procent více energie než při obyčejné chůzi. S hůlkami jdete automaticky rychleji.