Školní tělocvik? Ano nebo ne?

Děti mají něco jako tělesnou výchovu už v mateřské školce. Na základní škole mají většinou dvě hodiny týdně, na sportovních školách více. Z pohledu učitelů a rodičů je nejtěžší známkování. Některé děti mají talent na sport a jiné na výtvarnou činnost. Ale známkovat se musí všichni.
 fotbalista na hřišti
Co když naše dítě není nadané?
Některé děti na sport jsou více nadané než jiné. A pak pro rodiče nastává problém. Jejich dítě odmítá na tělocvik chodit, bojí se. Má strach, protože nedokáže vyšplhat na tyč za 15 vteřin, nedokáže udělat perfektní kotrmelec nebo nedokáže pořádně chytit balón. Tělocvik se stane strašidlem a děti udělají všechno, aby se mu vyhnuli
 
Jak ho podporovat?
Existuje spousta kroužků, které jsou vhodné i pro nenadané děti. A navíc, pro každé dítě existuje sport, který ho bude bavit. Jen je potřeba to zkoušet pořád a pořád dokola. Určitě nějaký vhodný sport najdete. Když už ho máte, podporujte ho v tom. Pokud na žádný kroužek nechce, travte alespoň s dítětem spoustu času na hřišti. Procvičíte s ním vše, co ve škole potřebuje a bude si samo sebou mnohem jistější.
 
Je vlastně tělocvik důležitý?
Často se stává, že tělocvik ve škole dětem akorát sport znechutí a ve volném čase už se mu nechtějí věnovat. A názor mnoha lidí je, že je tělesná výchova v našem školství zastaralá. Rozběhat, rozcvičit, volejbal, basketbal, konec. Občas nějaká gymnastika, v podobě kotoulů. Alespoň tak to bylo u nás na gymnáziu.
 nafukovací balon
Jak by se dal systém zlepšit?
Díky časovým dotacím dvě hodiny týdně, se toho moc stihnout nedá. Nejméně oblíbené je běhání na čas. Mohli by se více hrát sportovní hry, například u nás byla vždy velice oblíbená opičí dráha nebo různé soutěže. Učitelé by měli přistupovat ke každému studentovi individuálně, což se v dnešní době často neděje. Učitelé berou třídy jenom jako povinnost a často se stane, že si nevšimnou, jak moc se děti bojí.
 
Jaký je Váš názor na tělesnou výchovu ve školách?

Nezařazené