Říká se, že zdravý nemocnému nevěří. Určitě na tom něco bude. Kdo z nás, kteří jsme přišli na svět zdraví, si někdy uvědomil, jaké má vlastně štěstí? Dokud nás nic netrápí, tak bereme náš dobrý zdravotní stav jako samozřejmost.
§ Jedním z největších strašáků budoucích rodičů jsou určitě genetické poruchy.
§ Jedná se vždy o nevyléčitelná postižení, která svým nositelům značně komplikují život.
Některé nemoci se vyskytují jen u dívek a některými mohou trpět pro změnu zase pouze chlapci.
o „Dívčí nemocí“ je Turnerův syndrom.
Dívky, které jsou touto nemocí postižené, se vyznačují velice malým růstem, který nepřesáhne sto čtyřicet šest centimetrů. Mívají problémy se sluchem, zrakem a na kůži se jim tvoří hnědé skvrny. Nadějí je včasné odhalení tohoto onemocnění, které způsobuje absence jednoho chromozomu X. Včasná léčba však neodstraní problém celý, jen zmírní jeho příznaky. Dívkám s tímto syndromem se nedoporučuje těhotenství. A to i v případě, že by k otěhotnění dojít mohlo. Většinou totiž vlivem této nemoci pohlavní orgány zakrní a nejsou schopné produkovat pohlavní hormony.
Hemofilie
Nemoc, která může znepříjemnit život chlapcům, je hemofilie. Tato nemoc se projevuje poruchou srážlivosti krve, a tudíž častým krvácením. Hemofilie je záludná v tom, že ji na svého syna přenáší matka. Ta ovšem tuto nemoc dostat nemůže. Tajemství je opět v chromozomech.
o Matka má dva pohlavní chromozomy X.
o Jestliže od matky chlapec zdědí poškozený chromozom X, je z něho hemofilik.
o Jestliže má štěstí a matka mu předá ten nepoškozený, hemofilie v rodě končí a syn se narodí zdravý.
Je to ovšem pouze padesátiprocentní možnost. Nejznámější přenašečkou hemofilie je britská královna Viktorie, která poslala svůj vadný chromozom další generaci. Sňatkovou politikou se nemoc rozšířila do mnoha evropských šlechtických rodů.